Genel Müdür Mesajı

YATIRIMCI

Dünya; 2022 yılını yüksek enflasyon, Avrupa’daki savaş, ekonomik aktivitede yavaşlama, tedarik zincirinde tıkanma ve enerji krizi ile geçirdi. Türkiye’de de küresel gelişmelerin de etkisiyle oluşan enflasyonist ortam ekonomik şartlarda belirleyici bir etki oluşturdu. 

Pandemi sonrasında, kademeli olarak normalleşme ümidiyle girdiğimiz 2022 yılı, beklentilerimizin tersine tüm dünyayı ciddi zorluklarla karşı karşıya bıraktı. Jeopolitik gelişmeler, savaş, enerji krizi, ham madde tedarik sorunları ve tüm bunların küresel ekonomide meydana getirdiği tahribat, olumsuz ekonomik gelişmeleri beraberinde getirdi. Ülkemiz ise, bir yandan jeopolitik konumunun avantajlarını kullanırken, diğer taraftan ekonomik aktivitelerin canlı kalabilmesi için birçok para ve maliye politikasını devreye aldı. 2022 yılı genel ekonomi ve sektörler açısından zor bir yıl olmuştur. Yaşanan maliyet artışları yüksek enflasyon ile birlikte emtiya fiyatlarını orta gelir düzeyindeki tüketicilerin ulaşması güç olan seviyelere taşımıştır.

2022 yılına baktığımızda, tüm ülke ekonomilerini doğrudan etkileyen en önemli gelişme şüphesiz Şubat ayında Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve ardından yaşanan etkilerdi diyebiliriz. Rusya’nın işgalinin ardından başta ABD ve Avrupa Birliği olmak üzere pek çok ülke Rusya’ya karşı sert yaptırımlar açıklarken Rusya bu yaptırımlara karşılık olarak bu ülkelerin kendisine yapacağı doğalgaz ödemelerini Ruble ile yapmalarını talep etti. Yaptırımlar ve yükselen tansiyonla beraber petrol fiyatları 120 ABD doları seviyelerine kadar yükselirken altın fiyatları da küresel çapta enflasyonist ortama girileceği ve savaşın uzayacağı beklentileriyle yıl boyu yüksek seviyelerde seyretti

2022 yılı küresel ekonomik şartlardaki görünüm ve yurt içerisindeki enflasyonist ortam ile birlikte belirsizliklerin arttığı ve yön bulmanın zaman zaman zor olduğu bir yıl oldu. Şirketimiz dinamik yapısı ve kurumsal yönetim anlayışı ile, 2022 yılını  gücünü artırarak ve yeni yatırımlarla sürekli büyüyerek tamamlamanın  haklı gururunu taşıyor. 2022 yılında, Şirketimizin toplam aktif büyüklüğü 517 milyon TL, yıl içinde elde edilen toplam cirosu 744 milyon TL, yıl sonu net dönem kârı ise 51 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. 2022 yılsonunda özkaynaklarımız 394 milyon TL ile güçlü seviyesini korumaktadır.
Ülkemizin yaşadığı büyük deprem felaketi karşısında duyduğumuz derin üzüntümüzü de paylaşmak isteriz. Sürecin başından itibaren dayanışma ve destek için tüm imkanlarımızı seferber ettik. Bölgede daha kalıcı ve uzun süreli çözümlerin bulunması noktasında da aynı kararlılıkla destek vermeye devam edeceğiz. Yaşadığımız bu büyük yıkım, kaçınılmaz olarak ülke ekonomisini de derinden etkiledi ve etkilemeye devam edecek. Şirket olarak bütün enerjimizle işimize daha da konsantre olacak, ekonomik katkımızı azami seviyelere taşıyacağız. Ülkemizin ve ülke ekonomisinin bu zor dönemi daha da güçlenerek atlatmasında örnek şirketlerden olabilmek için var gücümüzle çalışacağız.

Geride bıraktığımız yıl boyunca özverili çalışmalarıyla gelişimimize destek olan başta tüm çalışanlarımız olmak üzere bizlere inanan paydaşlarımıza, değerli iş ortaklarımıza ve müşterilerimize teşekkürlerimi sunarım.